Üks Värska, kaks brändi

25. nov. 2020

Mille poolest on Värska Mineraal eriline?

Värska mineraalvesi ei vaja eestlastele tutvustamist. Seda mineraalirikast vett on Lõuna-Eesti maapõuest ammutatud juba pool sajandit. Tarbijateni jõuab hinnaline maavara Värska Mineraali ja Värska Originaali nime all. Sama vesi, kuid erinev taust. Mille poolest on eriline Värska Mineraal? 

Otse Värska veevarude leiukohast 

Värska Mineraali ammutatakse samast paigast, kust hinnalist mineraalvett 1967. aastal esimest korda avastati. Leitud vesi oli niivõrd väärtuslik ja mineraalainerikas, et piirkond kuulutati mõni aasta hiljem kohaliku tähtsusega kuurordiks ning sinna otsustati rajada sanatoorium. Praegu asub sanatooriumi vahetus läheduses kuus mineraalveekaevu, millest kaks kuuluvad Värska Mineraali tootjale Verska Mineraalvee OÜ-le. Seega on Värska Mineraal vesi, mis tuleb otse Värska mineraalvee leiukohtade südamest – sama koht, sama ajalugu, sama vesi. 

Piirkonna sügavaim kaev

Värska Mineraali looduslikku mineraalvett ammutatakse puurkaevust number 9, mis ulatub 500 meetri sügavusesse maapõue, ordoviitsiumi-kambriumi kihti. See on kogu Värska piirkonna sügavaim lauamineraalveekaev. Nii sügaval maapõues on vesi püsinud puutumatuna kõikide välismõjude eest. 

Unikaalne liustikukomponent

Värska Mineraal on hinnaline loodusvara, sest puutumatus põhjaveekihis segunenud vesi pärineb mitmest allikast. Ühe suure osa moodustab seal vesi, mis on pärit jääaegsete mandriliustike sulamisest. Teine komponent on soola- ja mineraalirikas vesi, mis pärineb tõenäoliselt rohkem kui miljoni aasta vanusest mereveest. 

Värska Mineraali kui loodusliku mineraalvee teeb aga ainulaadseks just liustikuvesi, mida paljudes teistes maailmas hinnatud mineraalvetes ei leidu. Iidsete liustike vesi on väärtuslik, sest see on puhas ja mage ning muudab suure soolasisaldusega mineraalvee inimorganismile vastuvõetavaks ega koorma organismi liigsete mineraalidega. 

Sanatoorium ja kuulsad raviveed

Värska Mineraali puurkaev number 9 asub Värska sanatooriumi vahetus läheduses. See ainulaadne piirkond on tuntud rikaste ravivete poolest, millega leevendatakse paljusid terviseprobleeme. Sanatoorium ammutab vett erinevatest veekihtidest ja kaevudest, mistõttu on see erineva soolsuse ja mineraalide kooslusega – mida sügavamast kihist vett võetakse, seda soolasem ja mineraalirohkem see on. Sel põhjusel pole ka kõik raviveed inimesele joodavad ning neid kasutatakse Värska sanatooriumi ravivannides ja ninaaerosoolides. 

Ironmani vesi 

2020. aasta sügisest on Värska Mineraal Ironmani ametlik veepartner. Kestusala sportlased kiidavad vee mineraalirohkust ja selle häid omadusi, mis toetavad keha taastumisel pärast füüsilist pingutust. 

Kasulik kogu organismile

Võrreldes tavalise allikaveega sisaldab looduslik mineraalvesi Värska Mineraal rohkelt kasulikke mineraalaineid ja nende soolasid, mis mõjuvad soodsalt kogu organismile. Just Värskas elab hea tervisega kõrges vanuses inimesi enam kui mujal Eestis. Paljud välismaised mineraalveed on väga soolased, mistõttu pole soovitatav neid suurtes kogustes tarbida. Otse Värska südamest ammutatud Värska Mineraal on aga inimorganismile paraja soolsusega, mistõttu pole ohtu, et veest saadavaid mineraale normaalse tarbimise koguse juures liigselt saadakse.